Twórcza sylwetka Romana Brandstaettera w cyklu „Ocalić w naszej pamięci” (5.12.2017)

…Więc wiem
Że nic się nie dzieje przedwcześnie
I nic się nie dzieje za późno
I wszystko się dzieje w swym czasie
Wszystko…
Wszystkie uczucia, spotkania,
Odejścia, powroty, czyny, zamiary,
Zawsze właściwą godzinę biją Boże Zegary.
                                       /Roman Brandstaetter/

JAK BEZPIEKA INWIGILOWAŁA ROMANA BRANDSTAETTERA

W roczniku literacko-społecznym Stowarzyszenia Pisarzy Polskich za Granicą  ukazała się interesująca praca dr. Krzysztofa Tochmana „Od syjonizmu do katolicyzmu. Roman Brandstaetter” („Ekspresje”, str. 222-245, Londyn 2014). Autor wyżej wymienionej pracy, historyk i pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawił w niej, między innymi, informacje o inwigilacji pisarza przez UB. Warto je pokrótce przedstawić, gdyż nie były one dotąd publikowane.

Wiedeń Romana Brandstaettera

Instytut Polski w Wiedniu zorganizował 15 listopada 2016 r. spotkanie z cyklu „Wielkie przyjaźnie polsko-austriackie” poświęcone przyjaźni Romana Brandstaettera z Franzem Theodorem Csokorem, wybitnym pisarzem i dramaturgiem austriackim.
Przy tej okazji warto przypomnieć co o związkach Brandstaettera z Wiedniem napisał o. Jan Góra w swojej książce „Był jak przechodzień do domu Ojca. W dziesiątą rocznicę śmierci Romana Brandstaettera” (wyd. W drodze, Poznań 1997). Oto kilka fragmentów tej książki:

Brandstaetter pozytywnie zakręcony w Gdańsku

Cieszy fakt, że twórczość Romana Brandstaettera fascynuje młodych czytelników. Studenci z Uniwersytetu Gdańskiego działający w kole "pozytywnie zakręconych" poprosili o wykład znakomitego znawcę tematyki biblijnej w polskiej literaturze - profesora Edwarda Jakiela, który przybliżył najpiękniejszą powieść o Jezusie, jaką jest tetralogia pióra Brandstaettera.
Oto plakat jaki towarzyszył temu wydarzeniu.