Naczelna Rada Adwokacka sponsorem spektaklu „Ja jestem Żyd z Wesela”

W roku 1972 w „Tygodniku Powszechnym” zostało opublikowane opowiadanie Romana Brandstaettera „Ja jestem Żyd z Wesela”. Brandstaetter zrelacjonował tam swoje spotkanie z mieszkającym w Jerozolimie krakowskim adwokatem dr. Waschützem, które miało miejsce w jerozolimskiej kawiarni w sierpniu 1944 roku. Wspomniany adwokat opowiedział mu niezwykle interesującą historię karczmarza z Bronowic Małych – Żyda z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, który przyszedł do kancelarii adwokackiej, gdzie Waschütz pracował wówczas jako koncypient, prosząc o pomoc prawną. W postscriptum do swego opowiadania Brandstaetter napisał, że relacja dr. Waschütza została potwierdzona przez Helenę Rydlową. Opowiadanie „Ja jestem Żyd z Wesela” zostało później zaadaptowane na potrzeby teatru. Wśród kilku adaptacji tego opowiadania należy wymienić dokonaną przez Tadeusza Malaka, którą zaprezentowano na scenie Teatru Starego w Krakowie. Cieszyła się ona wielkim zainteresowaniem publiczności, co odzwierciedliło się w wystawieniu kilkuset przedstawień. Rolę Hersza (a właściwie Hirsza) Singera zagrał Jerzy Nowak, znany z grania roli wyżej wspomnianego karczmarza z Bronowic Małych w „Weselu” Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy, zaś w roli Filipa Waschütza, koncypienta adwokackiego, wystąpił Tadeusz Malak. Warto dodać, że Jerzy Nowak zagrał rolę Hirsza Singera 633 razy (ostatni raz zagrał ją sześć tygodni przed śmiercią w 2013 roku). Sponsorem krakowskiego spektaklu „Ja jestem Żyd z Wesela” była Naczelna Rada Adwokacka, a pomysłodawcą i inicjatorem filmowego zapisu przedstawienia - mecenas Stanisław Kłys z Krakowa, członek tej Rady, wybitny prawnik zasłużony w działalności społecznej, m.in. w prowadzeniu bezinteresownie obrony osób prześladowanych w okresie stanu wojennego. Stowarzyszenie im. Romana Brandstaettera otrzymało od Pana Mecenasa Kłysa płytę DVD z nagraniem spektaklu „Ja jestem Żyd z Wesela”, za którą  serdecznie dziękujemy. Napisy angielskie umożliwiły  rozpowszechnienie tej inscenizacji opowiadania Brandstaettera na całym świecie i wszędzie otrzymała ona doskonałe recenzje. Przedstawili je m.in. prof. dr Aleksander Koj (rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego), prof. dr Gilbert C. Rappaport (University of Texas at Austin), prof. dr Antony Polonsky (Brandeis University, Waltham, Massachusetts), prof. dr Łucjan Kops (McGill University, Montreal), dr Edward Kurleto (Melbourne), Marek Web (YIVO Institute for Jewish Research, New York City).

Okładka płyty