V Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. R. Brandstaettera

W dniach 4-6 grudnia 2015 r. Trzcianka stała się prawdziwym królestwem Melpomeny, a wszystko za sprawą V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Romana Brandstaettera, zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną im. K. Iłłakowiczówny i Młodzieżowy Dom Kultury. Warszawa, Toruń, Koszalin, Szczecin, Włocławek, a naKHwet Lubaczów (województwo podkarpackie), to tylko część miast, których reprezentanci przybyli tutaj, by stanąć w recytatorskie szranki.

Niech ani jedno słowo nie będzie złe…

Ten cytat z hymnu Brandstaettera przyświeca organizatorom od samego początku. Wysoki poziom prezentacji i niepowtarzalna atmosfera towarzysząca temu konkursowi sprawiają, że za każdym razem, zarówno dla uczestników, jak i publiczności stanowi on piękną lekcję wrażliwości i niezapomnianą literacką przygodę. Szerzenie kultury słowa, wspieranie twórczych poszukiwań, a także promowanie literatury polskiej i światowej poprzez żywe słowo, to jego fundamentalne cele.
Przez dwa dni jury oraz widzowie wysłuchali 40 prezentacji przygotowanych przez  znakomitych recytatorów z całego kraju. Można było podziwiać świetne interpretacje nie tylko utworów patrona konkursu, ale także m.in. M. Hłaski, M. Świetlickiego, W. Kuczoka, S. Mrożka, O. Tokarczuk, S. Chutnik, B. Hrabala, czy P. Coelho.  Koncerty konkursowe okazały się źródłem wyjątkowych przeżyć, których można doświadczyć jedynie podczas obcowania z prawdziwą sztuką. A ponieważ sztuka nie zna granic, wspólnym językiem przemawiali ze sceny przedstawiciele różnych pokoleń. Doskonałe interpretacje osób słabowidzących i niewidomych nie mogły pozostawić publiczności niewzruszoną.
Dzięki  warsztatom artystycznym i konsultacjom z jurorami, recytatorzy mieli okazję szlifować umiejętności sceniczne pod kierunkiem znakomitych profesjonalistów - Krystyny Maksymowicz,  dr. Krzysztofa Skibskiego oraz Jana Janusza Tycnera.

Wokół konkursowej sceny

Konkurs im. R. Brandstaettera, to nie tylko prezentacje  recytatorów, ale również cała literacko–artystyczna impreza. W czasie trzech dni konkursowych miało miejsce kilka interesujących wydarzeń. Rozpoczął je niezwykle wzruszający monodram Alicji Czarnuszki według fragmentu powieści Tadeusza Nowaka, pod tytułem „Diabły”. W piątkowe, późne popołudnie odbył się również koncert „Abstrosfera” w wykonaniu Wojtka Więckowskiego. Ten uznany artysta interdyscyplinarny jest autorem abstrakcyjnych obrazów na płótnie, do których tworzy muzykę, dzięki czemu powstają niesamowite wizualizacje.
Roman Brandstaetter: „Ja jestem Żyd z Wesela” – monodram zaprezentowany w sobotni wieczór przez Zbigniewa Walerysia (aktora związanego m.in. z Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Współczesnym i Teatrem Polskim w Poznaniu, znanego z takich produkcji filmowych, jak „Pianista” R. Polańskiego, ”Quo Vadis” J. Kawalerowicza, czy seriali „Czas honoru”, „Na dobre i na złe”, „M jak miłość”)  wywołał owacje licznej publiczności.
Punktem kulminacyjnym i piękną puentą był niedzielny koncert galowy laureatów, wyreżyserowany przez Piotra Dehra, instruktora teatralnego CK Zamek i znanego animatora kultury.

Mistrzowie żywego słowa

Katarzyna Cichocka pochodzi z Poznania, jest studentką drugiego roku prawa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza. Dzięki swoim rodzicom, którzy często zabierali ją na spektakle, pokochała teatr i recytację.  Instruktor teatralny (P. Dehr) zachęcił ją i zmotywował do pracy nad sobą. Kasia jest laureatką Nagrody Głównej, oczarowała jurorów błyskotliwą i niezwykle żywiołową interpretacją  fragmentu dramatu Brandstaettera „Król i aktor”. Otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł oraz odtwarzacz mp4.
Szacowne jury w składzie: Krystyna Maksymowicz – aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie, członek Zespołu Kultury Żywego Słowa przy Radzie Języka Polskiego, Jan Janusz Tycner – instruktor teatralny, pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Krzysztof Skibski – pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu,  przyznało również następujące nagrody:
w kategorii młodzieżowej: I nagroda - Aleksandra Ignasińska – Trzcianka (nagroda w wysokości 300 zł i czytnik e-booków),  II nagroda - Klaudia Hanusewicz – Czaplinek  (nagroda w wysokości 200 zł i czytnik e-booków),  III nagroda - Gabriela Marcinkowska – Kalisz (nagroda w wysokości 200 zł i książka); Kategoria dorośli: I nagroda - Małgorzata Podolec – Poznań (nagroda w wysokości 300 zł i czytnik e-booków), II nagroda - Alicja Czarnuszka – Szczecin (nagroda w wysokości 200 zł i czytnik e-booków), III  nagroda - Paweł Datkiewicz – Trzcianka (nagroda w wysokości 200 zł i książka).  Jurorzy przyznali także wyróżnienia w obu kategoriach (pełna lista jest dostępna na stronie internetowej biblioteki). Instruktorzy nagrodzonych wykonawców zostali obdarowani zestawem wydawnictw repertuarowych – Centrum Sztuki Dziecka i Młodzieży w Poznaniu. Poza werdyktem jury przyznano Nagrodę Publiczności dla Alicji Czarnuszki oraz Nagrodę Teatru Poezji LOTKA dla Kacpra Gugały.

Kolejny Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. R. Brandstaettera dopiero za rok. Biblioteka Publiczna w Trzciance zachęca jednak do sięgania po twórczość  Brandstaettera już teraz i zawsze,  bo zawarta w niej mądrość jest uniwersalna i dla każdego z nas może stać się cennym drogowskazem w zawikłanych ścieżkach życia.
KH