Obchody setnej rocznicy urodzin Romana Brandstaettera w Tarnowie

Obchody setnej rocznicy urodzin Romana Brandstaettera w Tarnowie W dniach 21-24 września 2006 roku członkowie Stowarzyszenia (ks. prof. Jan Kanty Pytel, ks. prof. Mieczysław Mikołajczak i mgr Karolina Ruta) gościli w Tarnowie. W tych dniach odbywały się w Gimnazjum nr 11 im. Romana Brandstaettera obchody związane z setną rocznicą urodzin pisarza. Urzekające swym urokiem uliczki Tarnowa prowadzą nas na starówkę, gdzie można wypocząć po całym dniu podróży. Następnego dnia po przyjeździe byliśmy gośćmi w dwóch lokalnych stacjach radiowych. Następnie udaliśmy się do tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego, aby obejrzeć sztukę opartą na tekście Romana Brandstaettera "Upadek kamiennego domu" w reżyserii Kazimierza Brauna. W rolach głównych wystąpili Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Radkowski i Piotr Jędrzejek. Po południu uczniowie gimnazjum zorganizowali konferencję prasową, podczas której wcielając się w rolę dziennikarzy pytali o życie i twórczość Romana Brandstaettera. Z ogromnym zainteresowaniem zgromadzeni słuchali wypowiedzi ks. prof. Mieczysława Mikołajczaka i mgr Karoliny Ruty, jak również wspomnień ks. prof. Jana Kantego Pytla z osobistych spotkań z pisarzem. Ks. prof. Jan Kanty Pytel udzielił także wywiadu dla regionalnej telewizji. W sobotni ranek wszyscy uczniowie zgromadzili się przed szkołą, by stamtąd wyruszyć na rajd Brandstaettera, organizowany corocznie od pięciu lat. Słoneczna, niemal letnia aura sprawiła, że marsz na Jamną był niezwykle przyjemny. Po dotarciu na górę czekały na zgłodniałych uczestników pieczone kiełbaski i zielona polana, na której można było wypocząć i podziwiać uroki gór. Zainteresowaniem cieszył się pokój Romana Brandstaettera, w którym uczniowie mogli obejrzeć pamiątki po pisarzu.

Karolina Ruta