Dni Brandstaettera w Tarnowie

Dni Brandstaettera w Tarnowie
Polski Żyd, moralista

Marta Tutaj

W kwietniu obchodzono w Tarnowie Dni Brandstaettera. Głównym ich organizatorem byli nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 11 im Romana Brandstaettera, jedynego w Polsce gimnazjum noszącego imię urodzonego w Tarnowie pisarza.

Ks. prof. dr hab. Jan Kanty Pytel, prezes Stowarzyszenia im. Romana Brandstaettera w Poznaniu, był przyjacielem Brandstaettera Dni Brandstaettera zainaugurowano spotkaniem Zarządu Stowarzyszenia im. Romana Brandstaettera w Poznaniu z młodzieżą i nauczycielami tarnowskiego gimnazjum. Kontakty między szkołą a Stowarzyszeniem nawiązano podczas przygotowań do nadania Gimnazjum tego imienia: członkowie Stowarzyszenia byli w Tarnowie m.in. przy okazji realizacji filmu dokumentalnego o Romanie Brandstaetterze ("Tarnów - miasto Brandstaettera"). Oficjalna delegacja tarnowskiego Gimnazjum nr 11, kierowana przez Renatę Gomołę, uczestniczyła w ubiegłorocznych Dniach Brandstaettera w Poznaniu, w uczniowie szkoły zdobyli główną nagrodę w poświęconym twórczości swego patrona konkursie plastycznym.
Stowarzyszenie im. Romana Brandstaettera powstało pięć lat temu, nieprzypadkowo w Poznaniu. gdzie Brandstaetter spędził ostatnie lata swego życia i gdzie jest pochowany. Prezesem Stowarzyszenia jest ks. prof. dr hab. Jan Kanty Pytel, biblista, który osobiście znał Romana Brandstaettera i był z nim zaprzyjaźniony. Poznań i Tarnów to dwa miasta niewątpliwie w życiu pisarza kluczowe - podkreślają członkowie Stowarzyszenia. W Tarnowie się urodził, i o czym wiemy z jego pism i z osobistych wypowiedzi, bardzo chciał jeszcze przed śmiercią to miasto zobaczyć, odwiedzić. Choćby z tego względu powinniśmy utrzymać kontakty między miastami.
Aula szkolna wypełniona była szczelnie uczniami Wszystko zaczęło się w 1999 roku, kiedy to na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zorganizowaliśmy sesję interdyscyplinarną "Świat Biblii Romana Brandstaettera" - mówi dr Ewa Krawiecka, rzecznik prasowy Stowarzyszenia im. R. Brandstaettera. -W 2000 roku nasza grupka wyjechała do Ziemi Świętej, by zrealizować film dokumentalny " Roman Brandstaetter w pościgu za Jezusem". Tam narodziła się myśl, by powstało stowarzyszenie, które będzie promowało twórczość tego pisarza, niestety w Polsce zbyt mało znaną, często zapomnianą. Stowarzyszenie ukonstytuowało się w tym samym roku przy Uniwersytecie Poznańskim, w jego skład wchodzi wielu znakomitych badaczy twórczości Brandstaettera, ludzi kultury, sztuki, nie tylko z Poznania, ale z całej Polski i z zagranicy. Co roku organizujemy Dni Brandstaettera w rocznicę śmierci pisarza, staramy się wydawać książki, robimy filmy.
Podczas spotkania w Tarnowie przedstawiciele Stowarzyszenia mówili m.in. o założeniach i działalności Stowarzyszenia oraz o dziejach wniosku o Literacką Nagrodę Nobla dla Brandstaettera, złożonego w Królewskiej Akademii w Sztokholmie przez prof. Józefa Gierowskiego. Odpowiadali też na pytania uczniów.
Po południu w Tarnowskim Teatrze wystawiono oparty na tekstach Romana Brandstaettera spektakl "Tarnów - raj utracony", przygotowany przez uczniów i absolwentów Gimnazjum nr 11 w Tarnowie. - Oceniamy ten spektakl bardzo wysoko i mamy nadzieję, że uda się nam go pokazać w Poznaniu - powiedziała dr Ewa Krawiecka. -W przyszłym roku będziemy świętować setną rocznicę urodzin Brandstaettera. Jako Stowarzyszenie planujemy organizację dużej sesji naukowej i wydania kolejnej książki. Mamy jednak nadzieję, że jak teraz, tak i za rok Tarnów i Poznań będą współpracować przy organizacji obchodów tej okrągłej rocznicy.
W niedzielę po Mszy św. w intencji Romana Brandstaettera, którą odprawiono w bazylice katedralnej w Tarnowie, w Auli Jana Pawła II rozpoczęła się sesja naukowa, podczas której swoje referaty wygłosili m.in. uczestnicy poznańskiej delegacji - ks. prof. Jan Kanty Pytel, ks. prof. Mieczysław Mikołajczak i dr Ewa Krawiecka.
Sesji towarzyszyła wystawa prac uczniów Gimnazjum nr 11, stanowiących ilustracje i interpretacje do poezji Brandstaettera.