Pielgrzym w poszukiwaniu Miasta
Dzień Brandstaettera 2005

Obchody czwartego Dnia Romana Brandstaettera odbyły się w nieco późniejszym niż zwykle terminie - dnia 16 października 2005 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, Dzień Brandstaettera, który na trwałe wpisał się w krajobraz wydarzeń kulturalnych Poznania, a także II edycję konkursu interdyscyplinarnego "Zamieszkały w Biblii - Roman Brandstaetter", swoim patronatem objął Prezydent Miasta Poznania - Ryszard Grobelny.

Tradycyjnie, uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów na grobie Pisarza o godz. 12.00 na poznańskim Cmentarzu Miłostowo. Przy grobie wartę honorową pełnili uczniowie Gimnazjum nr 11 im. Romana Brandstaettera z Tarnowa, którzy przybyli ze szkolnym sztandarem. Kwiaty złożyli m.in. przedstawiciel Władz Miasta Poznania, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum z Tarnowa oraz Zarząd Stowarzyszenia imienia Romana Brandstaettera z Poznania.

O godz. 15.00 w Bazylice Archikatedralnej miała miejsce celebracja Eucharystii w intencji Pisarza. Od godz. 16.30 obchody kontynuowano w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w której przybyłych gości powitał prezes Stowarzyszenia imienia Romana Brandstaettera - ks. prof. dr hab. Jan Kanty Pytel, po czym ks. prof. dr hab. Mieczysław Mikołajczak ogłosił rozstrzygnięcie II edycji konkursu brandstaetterowskiego.

Jury postanowiło przyznać w tym roku aż 8 nagród pieniężnych oraz 10 wyróżnień książkowych. Nagrody, które ufundował Urząd Miasta Poznania, zostały wręczone przez dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Poznania - Włodzimierza Gorzelańczyka, który reprezentował Prezydenta Miasta Poznania.

Po wręczeniu nagród, fragmenty zwycięskiego spektaklu zaprezentował zespół Gimnazjum nr 11 z Tarnowa.

Dzień Romana Brandstaettera zamknął pokaz filmu pt. Pielgrzym w poszukiwaniu Miasta. Żywot Romana Brandstaettera w reżyserii ks. dra Rafała Ostrowskiego, bardzo dobrze oceniony przez publiczność. Warto dodać, że w filmie tym znalazł się fragment wypowiedzi zmarłego w 2004 r. wiceprezesa Stowarzyszenia imienia Romana Brandstaettera - Przemysława Bystrzyckiego, autora Szabasów z Brandstaetterem. Zamknięcia uroczystości dokonał ks. prof. Mieczysław Mikołajczak, który poinformował, że w lutym 2006 roku szkoły otrzymają zawiadomienia o III edycji konkursu "Zamieszkały w Biblii - Roman Brandstaetter".

Tobiasz Mielcarek